DEITY WITH 18 ARMS
SISSI STAHLI, SKULPTUR
Bemålad lättbetong på träsockel. Liggande kvinnokropp. Längd 66 cm.
LENA OLSSON, SKULPTUR
Bemålad keramik/lättbetong på metallfot. Signerad undertill. Höjd 40 cm.
GUNNAR CYRÉN, SNAPSGLAS, TVÅ ST
Glas med bemålad och förgylld dekor. "Snapsdjävlar". Orrefors. Höjd 16,5 cm.
FLASKOR, TVÅ ST
Glas. I form av Oscar II och drottning Sofia. Höjd 32 cm.
TALLRIKAR, 18+14 ST
Porslin. Chriss G Collection. Samtida tillverkning. Diameter 27 och 19 cm.
YTTERFODER, FEM ST
Majolika. Omkring år 1900. Största diameter 36 cm. Skador, sprickor, retuscher.
PELARBORD MED MARMORSKIVA
Mahogny. Sent 1800-tal. Höjd 73, diameter 43 cm. Repor, märken.
PH-LAMPA, PH-5
Lackerad aluminium. Formgivare Poul Henningsen för Louis Poulsen. Diameter 50 cm. Repor, märken.
PH-LAMPA, PH-5
Lackerad aluminium. Rödtonad inuti. Formgivare Poul Henningsen för Louis Poulsen. Diameter 50 cm. Smärre repor och märken.
GÖSTA SUNDVALL
Oljemålningar på pannå, två st. Medelhavsmotiv. Största dagmått 20x25 cm.
LJUSSTAKAR, ETT PAR
Mässing. Louis XVI-stil, 1800-talets slut. Höjd 27 cm. Smärre repor och märken.
SLIPSAR, 11 ST
Silke och silkeblandning. Kenzo Paris, Hugo Boss, Yves Saint Laurent. Bruksskick, några med fläckar.
SERVISDELAR, 22 ST
Förgyllt porslin. Frankrike, bl.a. Pillivuyt. Bruksslitage.
ÅKE HOLM, SKÅL OCH VAS
Glaserat stengods. Signerade. Diameter 19 resp 21 cm.
DJUPA TALLRIKAR, TRE ST
Porslin. Kina, ca 1810-1840. Med tidstypisk dekor i kobolt. Diameter 23 cm. Sprickor, naggar, lagningar.
OMEGA GENÈVE, FICKUR
Stål med vit boett. Sekundvisare. Diameter 48 mm. Fungerar vid inskrivningstillfället, men Auktionsverket garanterar ej funktionen.
YTTERFODER, ETT PAR
Porslin. Kina, samtida tillverkning. Tryckt dekor i kobolt. Diameter 18 cm.
BODA, GLAS, 12+10 ST
Klarglas. Bestående av 12 glas, höjd 11 cm och 10 st glas, höjd 8 cm. Naggar.
GLASSKULPTURER, 12 ST
Konstglas. I form av fåglar och fiskar. Bl.a. FM Glas, Ronneby. Längd 8-35 cm. Dekornaggar. Den större fisken limmad.
TRÄDGÅRDSURNOR, ETT PAR
Bemålat gjutjärn. Samtida tillverkning. Höjd 61, diameter 45 cm. Repor, märken.
ARMBANDSUR, TVÅ ST
SITTMÖBEL, 3 DELAR
PINNSTOLAR, 3 ST
Nesto, Sandvik. Lackad björk med sits av teak. Sitthöjd 44 cm, rygghöjd 83 cm. En stol med stämpel. Slitage, märken.
STENBORDSDUKAR, TRE ST
18/1900-tal. Största mått 235x152 cm. Den största med stearinfläckar.