Onlineauktion 22 Maj 2018

38 items 38 items
No Image
room

Onlineauktion 22 Maj 2018

  • Ended 22 May 2018 16:00 BST

Currency: SEK
Buyer's premium Inc. VAT/sales tax: 28.12%
Online commission inc. VAT/sales tax: 0.00%

to

38 items
Per Page

Mahogny. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Repor, märken.

Björk och furu. Senbarockstil. Repor, märken.

Damastvävt linne med broderade monogram.

Bemålad lättbetong på träsockel. Liggande kvinnokropp. Längd 66 cm.

Bemålad keramik/lättbetong på metallfot. Signerad undertill. Höjd 40 cm.

Lot 112

HELGE CARDELL

Oljemålning på duk. Kustvy. 35x70 cm.

Glas med bemålad och förgylld dekor. "Snapsdjävlar". Orrefors. Höjd 16,5 cm.

Glas. I form av Oscar II och drottning Sofia. Höjd 32 cm.

Porslin. Chriss G Collection. Samtida tillverkning. Diameter 27 och 19 cm.

Lot 150

REMMARE, 14 ST

Grönt glas med slipad dekor. 1900-tal. Höjd 18 cm. Naggar.

Majolika. Omkring år 1900. Största diameter 36 cm. Skador, sprickor, retuscher.

Mahogny. Sent 1800-tal. Höjd 73, diameter 43 cm. Repor, märken.

Stengods. Signerad Thell Höganäs. Diameter 32 cm.

Lot 261

PH-LAMPA, PH-5

Lackerad aluminium. Formgivare Poul Henningsen för Louis Poulsen. Diameter 50 cm. Repor, märken.

Lot 263

PH-LAMPA, PH-5

Lackerad aluminium. Rödtonad inuti. Formgivare Poul Henningsen för Louis Poulsen. Diameter 50 cm. Smärre repor och märken.

Lot 278

RUNE HAGMAN

Oljemålning på duk. Sydländskt bymotiv. 56x100 cm.

Lot 281

GÖSTA SUNDVALL

Oljemålningar på pannå, två st. Medelhavsmotiv. Största dagmått 20x25 cm.

Lot 286

G. BERGGREN

Oljemålning på duk. Figurer i landskap. 50x61 cm.

Mässing. Louis XVI-stil, 1800-talets slut. Höjd 27 cm. Smärre repor och märken.

Bearbetad sten. Neolitikum. Längd 13 och 20,5 cm.

Lot 339

SLIPSAR, 11 ST

Silke och silkeblandning. Kenzo Paris, Hugo Boss, Yves Saint Laurent. Bruksskick, några med fläckar.

Förgyllt porslin. Frankrike, bl.a. Pillivuyt. Bruksslitage.

Glaserat stengods. Signerade. Diameter 19 resp 21 cm.

Porslin. Kina, ca 1810-1840. Med tidstypisk dekor i kobolt. Diameter 23 cm. Sprickor, naggar, lagningar.

Stål med vit boett. Sekundvisare. Diameter 48 mm. Fungerar vid inskrivningstillfället, men Auktionsverket garanterar ej funktionen.

Porslin. Kina, samtida tillverkning. Tryckt dekor i kobolt. Diameter 18 cm.

Klarglas. Bestående av 12 glas, höjd 11 cm och 10 st glas, höjd 8 cm. Naggar.

Konstglas. I form av fåglar och fiskar. Bl.a. FM Glas, Ronneby. Längd 8-35 cm. Dekornaggar. Den större fisken limmad.

Bemålat gjutjärn. Samtida tillverkning. Höjd 61, diameter 45 cm. Repor, märken.

Nesto, Sandvik. Lackad björk med sits av teak. Sitthöjd 44 cm, rygghöjd 83 cm. En stol med stämpel. Slitage, märken.

Keramik. Asien, samtida tillverkning. Höjd 61 cm.

Målningar, tryck m.m. Höjd 6,5-14,5 cm.

18/1900-tal. Största mått 235x152 cm. Den största med stearinfläckar.