Onlineauktion 22 Maj 2018

43 items 43 items
No Image
room

Onlineauktion 22 Maj 2018

  • Ended 22 May 2018 16:00 BST

Currency: SEK
Buyer's premium Inc. VAT/sales tax: 28.12%
Online commission inc. VAT/sales tax: 0.00%

to

43 items
Per Page

Oljemålning på duk. Komposition i blått. 56x37 cm. Oinramad.

Oljemålning på duk. Komposition i blågrå toner. 80x110 cm.

Carl Harry Stålhane (Unik) och Hertha Bengtsson. Certifikat medföljer Stålhane skålen. Diameter 15 och 19,5 cm.

Bemålat gjutjärn och trä. 1900-tal. Bredd 124 cm. Repor, märken, trädetaljer i behov av översyn.

Lot 51

BYRÅ

Bemålat trä. Gustaviansk stil, 18/1900-tal. Höjd 94, bredd 134 cm. Samtliga lås saknas, repor, märken.

Gjutjärnsgavlar och träsits. 1900-tal. Höjd 54, bredd 96 cm. Repor, märken.

Lot 59

BORD

Bemålat trä. Rokokostil, 18/1900-tal. Höjd 75, bredd 113 cm. Repor, märken, färg- och bronseringsbortfall.

Lot 66

SKÅL PÅ FOT

Gråtonat glas med slipad dekor. 1900-tal. Höjd 23 cm.

Mässing. Ljusstaken 17/1800-tal, troligen Blekinge, lampan 1900-tal. Höjd 43 resp 24 cm.

Keramik.. Märkt undertill. 1960/70-tal. Höjd 70 cm.

18-1900-tal. Höjd 11-15 cm. Naggar.

Mässing. Barockstil, 1800-tal eller äldre. Höjd 6,5 och 30 cm.

Lot 141

BORDSPENDYL

Lot 151

BORDSLAMPA

Mässing. Sengustaviansk stil, omarbetad från 1800-tals ljusstake. Höjd 42 cm.

Lot 163

BRICKA

Fajans. Portugal, 1900-tal. Märkt undertill. Bredd 45 cm.

Lot 181

STIG WERNHEDEN

Oljemålning på duk. Middagsvila i trädets skugga. Motiv från Grekland. 38x50 cm.

Lot 183

PER-OLOF OLSSON

Färglitografi, EA. "Fest för finsmakare". Dagmått 39,5x49,3 cm.

Lot 187

ERIK CEDERVALL

Akvarell. Landskap. Dagmått 55x39 cm.

Lot 189

CARL BERNDTSSON

Oljemålning på duk. Kustvy från fiskeläge. 33x59 cm.

Litografi, 25/65. Komposition. Oinramad. Bladets mått 65x49 cm.

Lot 229

POTTSKÅP

Mahogny. Tidigt 1800-tal. Höjd 78, bredd 39 cm. Repor, märken.

Mahogny. "Ovalen". Plakettmärkt undertill. Höjd 62, skivans mått 144x88 cm. Smärre repor och märken.

Skinnklädsel, stomme i betsad bok. 1970/80-tal. Repor, märken. Ett armstöd löst.

Lot 251

SYBORD

Valnöt. Nyrenässans, sent 1800-tal. Höjd 78, bredd 61 cm. Repor, märken.

Mahogny. Empirestil, tidigt 1900-tal. Soffans bredd 161 cm. Repor, märken.

Lot 258

NAUTISK SKYLT

Bemålat trä. 18/1900-tal. Bredd 115 cm. Färgbortfall, repor, märken.

Plastskärm och glaskupa. Modern design, 1960/70-tal. Diameter 40 cm. Smärre repor och märken.

Mässing och marmor. Gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd 22 cm. Obetydligt åldersrelaterat slitage.

Porslin. Kina, samtida tillverkning. Polykrom och förgylld dekor. Höjd 26 cm. Obetydligt ytslitage.

Skuret trä. Rokoko, 1700-tal. Repor, märken, förstärkningar, senare klädsel.

Lot 431

KARL BOHLIN

Oljemålning på pannå. Vinterlandskap. 20x31 cm.

Lot 441

GUDDOM

Marmor. THailand/Burma, 18/1900-tal. Höjd 56 cm. Mindre slitage och skador, står ej utan stöd.

Furu. Modern design, 1960/70-tal. Etikettmärkt på baksidan. Diameter 69 cm. Smärre repor och märken.

Bronserad. "Regnaholm". Märkt på baksidan. 56x16 cm. Förgyllningsbortfall, ljusarm saknas.

Lot 455

BÄNK

Bemålat trä. 1900-tal. Höjd 45, bredd 150 cm. Repor, märken, färgbortfall.

Mässing och glas. 1900-tal. Höjd 56 cm. Repor, märken.

Lot 468

SALSSKÅP

Valnöt och furu. Barock, 1700-tal. Höjd 222, bredd 194, djup 77 cm. Omarbetat, skador, maskstunget.

1950-tal. 235x161 cm. I behov av tvätt.

Lot 478

PEKINGMATTA

Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, ca 1950-tal, semiantik. 144x90 cm. Kortsidor i behov av översyn.

Lot 479

POUTOU-MATTA

Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, 1950/60-tal, semiantik. 148x73 cm.

Lot 481

PAOTOU-MATTA

Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, 1950/60-tal. 133x69 cm. Senare långsidor, en kortsida omarbetad.

Lot 482

PAOTOU-MATTA

Handknuten. Ull på bomulsvarp. Kina, ca 1950-tal, semiantik. 137x68 cm. En kortsida i behov av översyn.