KRISTINA TRÅCKLARE
Oljemålning på duk. Komposition i blått. 56x37 cm. Oinramad.
STENGODS, TVÅ DELAR
Carl Harry Stålhane (Unik) och Hertha Bengtsson. Certifikat medföljer Stålhane skålen. Diameter 15 och 19,5 cm.
TRÄDGÅRDSBÄNK
Bemålat gjutjärn och trä. 1900-tal. Bredd 124 cm. Repor, märken, trädetaljer i behov av översyn.
TRÄDGÅRDSBÄNK
Gjutjärnsgavlar och träsits. 1900-tal. Höjd 54, bredd 96 cm. Repor, märken.
LJUSSTAKE OCH BORDSLAMPA
Mässing. Ljusstaken 17/1800-tal, troligen Blekinge, lampan 1900-tal. Höjd 43 resp 24 cm.
BITOSSI, BORDSLAMPA
Keramik.. Märkt undertill. 1960/70-tal. Höjd 70 cm.
LJUSSTAKAR, TVÅ ST
Mässing. Barockstil, 1800-tal eller äldre. Höjd 6,5 och 30 cm.
BORDSPENDYL
BORDSLAMPA
Mässing. Sengustaviansk stil, omarbetad från 1800-tals ljusstake. Höjd 42 cm.
Glas. Orrefors, RD 2052. Höjd 51 cm.
STIG WERNHEDEN
Oljemålning på duk. Middagsvila i trädets skugga. Motiv från Grekland. 38x50 cm.
PER-OLOF OLSSON
Färglitografi, EA. "Fest för finsmakare". Dagmått 39,5x49,3 cm.
LOTTI RINGSTRÖM
Litografi, 25/65. Komposition. Oinramad. Bladets mått 65x49 cm.
CARL MALMSTEN, SOFFBORD
Mahogny. "Ovalen". Plakettmärkt undertill. Höjd 62, skivans mått 144x88 cm. Smärre repor och märken.
ULFERTS, SOFFA OCH FÅTÖLJ
Skinnklädsel, stomme i betsad bok. 1970/80-tal. Repor, märken. Ett armstöd löst.
SALONGSGRUPP, FYRA DELAR
Mahogny. Empirestil, tidigt 1900-tal. Soffans bredd 161 cm. Repor, märken.
NAUTISK SKYLT
Bemålat trä. 18/1900-tal. Bredd 115 cm. Färgbortfall, repor, märken.
Plastskärm och glaskupa. Modern design, 1960/70-tal. Diameter 40 cm. Smärre repor och märken.
LJUSSTAKAR, ETT PAR
Mässing och marmor. Gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd 22 cm. Obetydligt åldersrelaterat slitage.
PILGRIMSVASER, ETT PAR
Porslin. Kina, samtida tillverkning. Polykrom och förgylld dekor. Höjd 26 cm. Obetydligt ytslitage.
ROKOKOBERGÈRE, 1700-TAL
Skuret trä. Rokoko, 1700-tal. Repor, märken, förstärkningar, senare klädsel.
GLASMÄSTER, MARKARYD, SPEGEL
Furu. Modern design, 1960/70-tal. Etikettmärkt på baksidan. Diameter 69 cm. Smärre repor och märken.
Bronserad. "Regnaholm". Märkt på baksidan. 56x16 cm. Förgyllningsbortfall, ljusarm saknas.
TAKLYKTOR, ETT PAR
Mässing och glas. 1900-tal. Höjd 56 cm. Repor, märken.
SALSSKÅP
Valnöt och furu. Barock, 1700-tal. Höjd 222, bredd 194, djup 77 cm. Omarbetat, skador, maskstunget.
PEKINGMATTA
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, ca 1950-tal, semiantik. 144x90 cm. Kortsidor i behov av översyn.
POUTOU-MATTA
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, 1950/60-tal, semiantik. 148x73 cm.
PAOTOU-MATTA
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Kina, 1950/60-tal. 133x69 cm. Senare långsidor, en kortsida omarbetad.
PAOTOU-MATTA
Handknuten. Ull på bomulsvarp. Kina, ca 1950-tal, semiantik. 137x68 cm. En kortsida i behov av översyn.