SLÄTVÄVNAD
Ull på bomullsvarp. Troligen Iran. Nomadarbete. 252x135 cm. Flera mindre skador och slitage.
KESCHAN
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Iran, old. 406x301 cm. Hörnor och en kortsida i behov av översyn, smärre slitage.