Onlineauktion 22 Maj 2018

36 items 36 items
No Image
room

Onlineauktion 22 Maj 2018

  • Ended 22 May 2018 16:00 BST

Currency: SEK
Buyer's premium Inc. VAT/sales tax: 28.12%
Online commission inc. VAT/sales tax: 0.00%

to

36 items
Per Page

Lot 27

MATS RYDSTERN

Oljemålning på duk. Kustvy med bebyggelse. 66x79 cm.

Porslin med dekor i olika färger. Bavaria, 1900-talets mitt. Sockerskål utan lock medföljer.

Litograferad utställningsaffisch, EA. Cirkus med gul clown. Dagmått 78x54 cm. Något gulnat blad. Ej examinerad ur ram.

Glas med bemålad dekor. "Clown", Orrefors. Höjd 19 cm. Bemålning med slitage.

Lot 194

HANNA PAULI

Blandteknik. Interiör med mor och barn. Signerad HP. A tergo stämplad Auktion Pauli 1942. Dagmått 12,5x15,5 cm. Ej examinerad ur ram.

Lot 211

GULDMEDALJ

Lot 232

SIDOBORD

Lackerat trä med gavlar i förkromad metall. Modern design, 1900-talets andra hälft. Höjd 65, bredd 150 cm. Repor, märken, smärre rostprickar.

Textilklädsel. Modern design, 1970-tal. Klädsel med hål.

Lot 238

BYRÅ

Teak och ek, med mässinghylsor på fötterna. Modern design, 1950/60-tal. Höjd 127, bredd 80 cm. En låda med torrsprickor, repor, märken.

Teak med galonklädsel. Modern design, 1950/60-tal. Omärkt. Repor, märken.

Teak med galonklädsel. Modern design, 1960-tal. Repor, märken.

Lot 247

GOLVLAMPA

Mässingsfärgad metall med stenfot. Femarmad. Modern design, 1900-talets andra hälft. Höjd 213 cm. Repor, märken.

Lot 249

GOLVLAMPA

Lackerad metall. Modern design, 1950/60-tal. Höjd 106 cm. Plast med visst slitage, repor, märken.

Metallstomme behängd med glasprismor. 1900-talets första del. Höjd 85 cm. Ett dekorelement i ovankant saknas.

Metallstomme behängd med glasprismor. 1900-talets första del. Höjd 92 cm.

Oljemålning i praktram. Kossor. 31x55 cm. Ram med smärre torrsprickor och märken.

Golvvas resp. fot till lampa. Keramik. Signerade undertill. Höjd 36 och 11 cm.

Teak med laminatskivor. Modern design, 1960/70-tal. Höjd 54, skivans mått 138x73 cm. Repor, märken.

Lot 320

KANNA MED LOCK

Porslin. Kina, ca 1900-1920. Med polykrom dekor och kalligrafi. Höjd 18 cm. Mindre ytslitage.

Lot 338

CHANEL, BÄLTE

Gulddoublerad metallkedja, hänge med CC-logotype och präglad bricka. Längd 93 cm. Originalkartong och tag medföljer.

Lot 360

VAS MED LOCK

Porslin. Kina, ca 1860-1890. Dekor i tidstypiskt kantonutförande. Höjd 36 cm. Lagningar, sprickor, nagg.

18K röd- och vitguld med fem briljantslipade diamanter totalt 0,41 ct, enligt gravyr. Helsingborg 1976. Vikt ca 4,1 gram. Storlek 16 mm. Smårepor.

18K röd- och vitguld med fem briljantslipade diamanter totalt 0,61 ct, enligt gravyr. Karlshamn 1996. Vikt ca 5,4 gram. Storlek 16,25 mm. Smårepor.

Lot 374

HÄNGE, LÅS

14K guld med ljust blå sten, samt 14K vitguld med odlad pärla, 6 mm. Längd 3,0 cm, resp 2,0 cm. Vikt 8,4 g. Bruksslitage.

Lot 393

BOJAN MED LOCK

Porslin. Kina, ca 1880-1910. Porslin med bl.a. figurmåleri i kobolt, märkt i botten. Höjd 11 cm.

Lot 414

PENSELVAS

Litografi, 6/200. Komposition med figurer. Dagmått 70x59 cm. Ej examinerad ur ram.

Lot 451

BRONSERAD RAM

1800-tal. För målning med dukmått ca 91x132 cm. Smärre skador.

Lot 453

SOFFBORD

Underrede i mässingsfärgad metall med rökfärgad glasskiva. Modern design, 1970/80-tal. Höjd 51, längd 130 cm. Repor, märken.