Porslin med dekor i olika färger. Bavaria, 1900-talets mitt. Sockerskål utan lock medföljer.
MARC CHAGALL, EFTER
Litograferad utställningsaffisch, EA. Cirkus med gul clown. Dagmått 78x54 cm. Något gulnat blad. Ej examinerad ur ram.
ANNE NILSSON, SNAPSGLAS, SJU ST
Glas med bemålad dekor. "Clown", Orrefors. Höjd 19 cm. Bemålning med slitage.
OMEGA GENÈVE, ARMBANDSUR, HERR
HANNA PAULI
Blandteknik. Interiör med mor och barn. Signerad HP. A tergo stämplad Auktion Pauli 1942. Dagmått 12,5x15,5 cm. Ej examinerad ur ram.
GULDMEDALJ
PER BORUP, COLLIER
SIDOBORD
Lackerat trä med gavlar i förkromad metall. Modern design, 1900-talets andra hälft. Höjd 65, bredd 150 cm. Repor, märken, smärre rostprickar.
FÅTÖLJER, ETT PAR
Textilklädsel. Modern design, 1970-tal. Klädsel med hål.
FARSTRUP, KARMSTOL
Teak med galonklädsel. Modern design, 1950/60-tal. Omärkt. Repor, märken.
KARMSTOL OCH PALL
Teak med galonklädsel. Modern design, 1960-tal. Repor, märken.
GOLVLAMPA
Mässingsfärgad metall med stenfot. Femarmad. Modern design, 1900-talets andra hälft. Höjd 213 cm. Repor, märken.
GOLVLAMPA
Lackerad metall. Modern design, 1950/60-tal. Höjd 106 cm. Plast med visst slitage, repor, märken.
TAKARMATUR MED PRISMOR
Metallstomme behängd med glasprismor. 1900-talets första del. Höjd 85 cm. Ett dekorelement i ovankant saknas.
TAKARMATUR MED PRISMOR
Metallstomme behängd med glasprismor. 1900-talets första del. Höjd 92 cm.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR
Oljemålning i praktram. Kossor. 31x55 cm. Ram med smärre torrsprickor och märken.
SVEN BOLIN OCH ROLF PALM
Golvvas resp. fot till lampa. Keramik. Signerade undertill. Höjd 36 och 11 cm.
Teak med laminatskivor. Modern design, 1960/70-tal. Höjd 54, skivans mått 138x73 cm. Repor, märken.
KANNA MED LOCK
Porslin. Kina, ca 1900-1920. Med polykrom dekor och kalligrafi. Höjd 18 cm. Mindre ytslitage.
CHANEL, BÄLTE
Gulddoublerad metallkedja, hänge med CC-logotype och präglad bricka. Längd 93 cm. Originalkartong och tag medföljer.
VAS MED LOCK
Porslin. Kina, ca 1860-1890. Dekor i tidstypiskt kantonutförande. Höjd 36 cm. Lagningar, sprickor, nagg.
ALLIANSRING, 0,41 CT
18K röd- och vitguld med fem briljantslipade diamanter totalt 0,41 ct, enligt gravyr. Helsingborg 1976. Vikt ca 4,1 gram. Storlek 16 mm. Smårepor.
ALLIANSRING, 0,61 CT
18K röd- och vitguld med fem briljantslipade diamanter totalt 0,61 ct, enligt gravyr. Karlshamn 1996. Vikt ca 5,4 gram. Storlek 16,25 mm. Smårepor.
HÄNGE, LÅS
14K guld med ljust blå sten, samt 14K vitguld med odlad pärla, 6 mm. Längd 3,0 cm, resp 2,0 cm. Vikt 8,4 g. Bruksslitage.
BOJAN MED LOCK
Porslin. Kina, ca 1880-1910. Porslin med bl.a. figurmåleri i kobolt, märkt i botten. Höjd 11 cm.
RÖKELSEKAR MED LOCK
ÖRHÄNGEN, ETT PAR
PENSELVAS
LENNART ROSENSOHN
Litografi, 6/200. Komposition med figurer. Dagmått 70x59 cm. Ej examinerad ur ram.
BRONSERAD RAM
1800-tal. För målning med dukmått ca 91x132 cm. Smärre skador.
SOFFBORD
Underrede i mässingsfärgad metall med rökfärgad glasskiva. Modern design, 1970/80-tal. Höjd 51, längd 130 cm. Repor, märken.