SKÅLFAT I FORM AV LÖV
Stengods. Rörstrand. Signerat undertill. Längd 35 cm.
Porslin med polykrom och förgylld dekor. Royal Copenhagen, nr 20/3513. Dekor av: "Inula pulicaria L". Fatets diameter 14 cm.
LISA LARSON, FIGURIN
Stengods. Älg. Omärkt. Höjd 26 cm. Horn lagat, smärre glasyrkrackeleringar.
MUSSELMALET, FAT
Porslin. Royal Copenhagen, helblonmd. Nr 1/1098. Diameter 26 cm.
Porslin. Royal Copenhagen, 11 koppar med fat, nr 1/713 och 10 assietter, nr 1/574.
MAURICE BLANCHARD, TALLRIK
Bemålat porslin. A tergo signerad samt märkt Limoges, France. Diameter 24 cm.
JUBILEUMSTERRIN, RÖRSTRAND
Keramik. Nr 358/1800. Tillverkade 176 efter förlaga från 1758. Bredd 37 cm. Originalkartong och certifikat medföljer.
FLASKA I FORM AV KVINNOFIGUR
Glaserad keramik. Höjd 30 cm. Krackeleringar.
MUGGAR, FYRA ST
Porslin med dekor av Stig Lindbergs mönster "Fallande löv". Märkta KF 100 år undertill. Höjd 10,5 cm. Originalkartonger medföljer.
FIGURINER, FYRA ST
Porslin. Tre st Royal Copenhagen och en st Bing & Gröndahl. Höjd 11-18 cm.
Porslin. Royal Copenhagen, Nr 1/528.
GUNNAR NYLUND, KANNA
Stengods. Rörstrand, signerad undertill. Höjd 44 cm. Fotringen med minimalt nagg.
CARL HARRY STÅLHANE, VAS
Stengods. Rörstrand. Signerad undertill. Höjd 14 cm.
ARNE BANG, SKÅL
Stengods. Monogramsignerad undertill. Diameter 27 cm. Kantnagg, repor.
ÅKE HOLM, VÄGGRELIEF
Terracotta. Bibliskt motiv. Signerad. 26x34 cm.
ÅKE HOLM, RELIEFER, TVÅ ST
Terracotta. Signerade. Ca 11x16 resp. 19x10 cm.
FIGURINER, FEM ST
Porslin. Fyra st Bing & Grönbdahl och en st Royal Copenhagen. Höjd 9-17 cm.
Fajans. Andrasortering.
BLÅ ELD, SERVISDELAR, 11 ST
Flintgods. Rörstrand. Kanna och 10 st fat till koppar. Fatens diameter 17 cm. Kannan med skada i pipen.
ÅKE HOLM, VÄGGRELIEF
Terracotta. Jona och valfisken. Signerad. Ca 21x27 cm.
SPISA RIBB, MATTALLRIKAR, 12 ST
Flintgods. Formgivare Stig Lindberg för Gustavsberg. Diameter 24,5 cm.
RÖRSTRAND, GALLERSKÅL
Keramik. 1900-tal, tillverkad efter äldre förlaga. Bredd 34 cm.
LOCKURNA, VAS OCH SKÅLFAT
Porslin. Royal Copenhagen resp. Bing & Gröndahl. Höjd 4-29 cm.
MAJOLIKA, SEX DELAR
18-1900-tal. Bl.a. Rörstrand. Höjd 10-23 cm. Skador, avslag, retuscher.
BJØRN WIINBLAD, CHAMPAGNETORN
Klarglas med slipad dekor i tre delar. Rosenthal, "Romance". Höjd 74 cm.
CARL HARRY STÅLHANE, SKÅL
Stengods. Rörstrand. Signerad undertill. Diameter 25 cm.
TRÄDGÅRDSMÖBLEMANG, FEM DELAR
Smide och trä. Enligt uppgift Grythyttan, omärkta. Bestående av 3+1 stolar och bord. Åldersrelaterat slitage.
Stengods. Rörstrand. Signerade undertill. Höjd 13 och 16 cm. Den ljusa nedslipad.
KARIN BJÖRQUIST, VAS
Stengods. Gustavsbergs studio. "Indigo". Höjd 27 cm. Påbörjad borrning för elektrifiering.
Glaserade. I form av djur. Signerade undertill. Längd 16 resp. 22 cm.
FIGURINER, FYRA ST
Porslin. Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl. Höjd 4-24 cm.
ANDREAS WARGENBRANDT, SKULPTUR
Patinerad brons. Nr 22/99. "Forbidden fruit". Höjd 34 cm.
Porslin med guldkant. "Blå blomst".
ÅKE HOLM, SKÅLFAT
Glaserat stengods. Dekor av fågel. Signerat. Bredd 28,5 cm.
MARI SIMMULSON, FIGUR
Glaserat stengods. Upsala-Ekaby. Stående kvinnofigur. Höjd 39 cm.
VICKE LINDSTRAND, ESKIMÅ
Glaserat stengods. Upsala-Ekeby. Märkt undertill. Höjd 21 cm.
SPISA RIBB, NIO DELAR
Porslin. Gustavsberg. Två extra koppar utan fat medföljer. Naggar.
PERSISK ATELJÉMATTA
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Semiantik/antik. Norra Persien. 205x145 cm. Reducerade kortsidor, slitage, fläckar, trampveck.
PERSISK BYMATTA
Handknuten. Ull på bomullsvarp. Antik, Persien. 318x210 cm. Slitage, i behov av översyn.