- Maps (87)
- Ceramics (54)
- Russian Works of Art (43)
- Sculpture (38)
- Collectables (36)
- Silver & Silver-plated items (27)
- Glassware (22)
- Greek, Roman, Egyptian & Other Antiquities (21)
- Oil, Acrylic paintings & Mixed Media (16)
- Jewellery (15)
- Fine Art & Antiques (14)
- Chinese Works of Art (13)
- Coins (10)
- Musical Instruments & Memorabilia (10)
- Carpets & Rugs (9)
- Models, Toys, Dolls & Games (9)
- Sporting Memorabilia & Equipment (9)
- Furniture (7)
- Prints (7)
- Islamic Works of Art (6)
- Bank notes (5)
- Japanese Works of Art (5)
- Vintage Fashion (5)
- Watercolours (5)
- Books & Periodicals (4)
- Textiles (4)
- Watches & Watch accessories (3)
- Writing Instruments (3)
- Indian Works of Art (2)
- Metalware (2)
- Taxidermy & Natural History (2)
- Arms, Armour & Militaria (1)
- Barometers (1)
- Classic Cars, Motorcycles & Automobilia (1)
- Drawings & Pastels (1)
- Entertainment Memorabilia (1)
- Ethnographica & Tribal Art (1)
- Lighting (1)
- Photographs (1)
- Salvage & Architectural Antiques (1)
- Scientific Instruments (1)
- Tools (1)
- Wines & Spirits (1)
JAMBHALA (KUBERA)
DEITY WITH 18 ARMS
SKÅLFAT I FORM AV LÖV
Stengods. Rörstrand. Signerat undertill. Längd 35 cm.
LILLEMOR KLINGSPOR, HÄST
Glaserat stengods. Designhuset Stålhane, signerad undertill. Höjd 32 cm.
Porslin med polykrom och förgylld dekor. Royal Copenhagen, nr 20/3513. Dekor av: "Inula pulicaria L". Fatets diameter 14 cm.
LISA LARSON, FIGURIN
Stengods. Älg. Omärkt. Höjd 26 cm. Horn lagat, smärre glasyrkrackeleringar.
PENNOR, TRE ST
VINTAGE PARKER KULSPETSPENNA
MUSSELMALET, FAT
Porslin. Royal Copenhagen, helblonmd. Nr 1/1098. Diameter 26 cm.
Porslin. Royal Copenhagen, 11 koppar med fat, nr 1/713 och 10 assietter, nr 1/574.
ERIK CEDERBERG
Gouache. Hus i landskap. Dagmått 15x21 cm. Ej examinerad ur ram.
AXEL OLSON
Litografi, 7/50. Komposition. Dagmått 46x39 cm. Ej examinerad ur ram.
KRISTINA TRÅCKLARE
Oljemålning på duk. Komposition i blått. 56x37 cm. Oinramad.
BEVERLOO CORNEILLE
Litografi, 10/150. Komposition med figurer. Oinramad. 66x51 cm.
MAURICE BLANCHARD, TALLRIK
Bemålat porslin. A tergo signerad samt märkt Limoges, France. Diameter 24 cm.
STENGODS, TVÅ DELAR
Carl Harry Stålhane (Unik) och Hertha Bengtsson. Certifikat medföljer Stålhane skålen. Diameter 15 och 19,5 cm.
HANNE DREUTLER, GLASSKULPTUR
Konstglas. Studio Åhus. Signerad undertill. Höjd 36,5 cm.
BERTIL VALLIEN, GLASBÅT
Konstglas. Signerad: Kosta Boda B.Vallien och Atelier 305869003 800085. Längd 17,5 cm.
VICKE LINDSTRAND, VAS
Konstglas. Kosta, signerad undertill. Höjd 31 cm.
MAGGIE MÅRTENSSON, SKULPTUR
Keramik och glas. Sittande ängel. Höjd 26 cm.
BERTIL FRIDHAGEN, SKÄNK
Teak. Bodafors, märkt i låda. Modern design, 1960/70-tal. Höjd 80, bredd 175 cm. Smärre repor, märken och fläckar.
GUNILLA ALLLARD, FÅTÖLJ
Förkromad metall med klädsel i gult skinn. Lammhults, 1997. Smärre repor och märken, något solkig.
BARSTOLAR, TRE ST
Förkromad metall. Samtida tillverkning. Höjd 86 cm. Repor, märken.
BORD MED STENSKIVA
Förgyllt och bronserat. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 52, diameter 82 cm. Dekorbortfall, slitage.
SALONGSGRUPP, FYRA DELAR
Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Repor, märken.
TRÄDGÅRDSBÄNK
Bemålat gjutjärn och trä. 1900-tal. Bredd 124 cm. Repor, märken, trädetaljer i behov av översyn.
SOFFBORD
Mahogny och valnöt med intarsiadekor och mässingsbeslag. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 62, bredd 93 cm. Repor, märken
SKRIVBORD
Mahogny med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-tal. Höjd 75, bredd 120 cm. Repor, märken, slitage.
GUNILLA ALLARD, PALL
Skinnklädsel på metallben. "Cinema", Lammhults, 1998. Höjd 43, bredd 53 cm. Fläckar, slitage.
YNGVE EKSTRÖM, GUNGSTOL
Furu. "Furubo". Swedese, märkt undertill. Repor, märken, rickig.
Teak resp. betsad bok, med galonklädsel. Märkta undertill. Den ena med tejpad reva i klädseln. Repor, märken.
ALF SVENSSON, STOL
Bok med textilklädsel. "TEVE-Stolen". Bra Bohag, märkt undertill. 1940/50-tal. Ryggbricka lös i infästningen. Repor, märken.
PILASTER/SKULPTUR
Bemålat trä. Allmoge, 1800-tal eller äldre. Höjd 157 cm. Åldersrelaterat slitage såsom torrsprickor, repor och märken, troligen senare bemålning.
TRÄDGÅRDSBÄNK
Gjutjärnsgavlar och träsits. 1900-tal. Höjd 54, bredd 96 cm. Repor, märken.
Betsad bok med fårskinnsklädel. 1900-talets andra hälft. Slitage, repor, märken.