Onlineauktion 22 Maj 2018

505 items 505 items
No Image
room

Onlineauktion 22 Maj 2018

  • Ended 22 May 2018 16:00 BST

Currency: SEK
Buyer's premium Inc. VAT/sales tax: 28.12%
Online commission inc. VAT/sales tax: 0.00%

505 items
Per Page

Stengods. Bulldogg. Omärkt. Höjd 12,5 cm.

Stengods. Lejon. Märkt undertill. Bredd 16 cm.

Stengods. Rörstrand. Signerat undertill. Längd 35 cm.

Glaserat stengods. Designhuset Stålhane, signerad undertill. Höjd 32 cm.

Porslin med polykrom och förgylld dekor. Royal Copenhagen, nr 20/3513. Dekor av: "Inula pulicaria L". Fatets diameter 14 cm.

Stengods. Älg. Omärkt. Höjd 26 cm. Horn lagat, smärre glasyrkrackeleringar.

Lot 10

BÄGARE

Silver. GAB, Stockholm, 1952. Vikt ca 275 gram. Höjd 19,5 cm. Gravyr.

Porslin. Royal Copenhagen, helblonmd. Nr 1/1098. Diameter 26 cm.

Porslin. Royal Copenhagen, 11 koppar med fat, nr 1/713 och 10 assietter, nr 1/574.

Tempera. Kråkor i landskap. 20,5x25 cm.

Gouache. Hus i landskap. Dagmått 15x21 cm. Ej examinerad ur ram.

Lot 20

AXEL OLSON

Litografi, 7/50. Komposition. Dagmått 46x39 cm. Ej examinerad ur ram.

Oljemålning på duk. Skånskt landskap. 46x56 cm.

Lot 22

ALBERT ABBE

Oljemålning på pannå. "Motiv fr. Vallåkradalen". 44x61 cm.

Lot 23

ERIK BRANDT

Oljemålning på pannå. Pojke i sommarlandskap. 61x51 cm.

Oljemålning på duk. Komposition i blått. 56x37 cm. Oinramad.

Lot 25

BOO SKOOG

Oljemålning på duk. Landskap, "Skånekust". 47x47 cm.

Lot 26

ROLF DALIN

Oljemålning på duk. Landskap. 61x50 cm.

Lot 27

MATS RYDSTERN

Oljemålning på duk. Kustvy med bebyggelse. 66x79 cm.

Litografi, 10/150. Komposition med figurer. Oinramad. 66x51 cm.

Lot 29

KAI NIELSEN

Oljemålning på pannå. "Afton på Råå". 49x60 cm.

Oljemålning på duk. Komposition i blågrå toner. 80x110 cm.

Bemålat porslin. A tergo signerad samt märkt Limoges, France. Diameter 24 cm.

Carl Harry Stålhane (Unik) och Hertha Bengtsson. Certifikat medföljer Stålhane skålen. Diameter 15 och 19,5 cm.

Konstglas. Studio Åhus. Signerad undertill. Höjd 36,5 cm.

Konstglas. Målerås. Diameter 38 cm.

Konstglas. Signerad: Kosta Boda B.Vallien och Atelier 305869003 800085. Längd 17,5 cm.

Konstglas. Kosta, signerad undertill. Höjd 31 cm.

Segelfartyg. 1900-tal. 33x49 cm. Repor, märken.

Keramik och glas. Sittande ängel. Höjd 26 cm.

Teak. Bodafors, märkt i låda. Modern design, 1960/70-tal. Höjd 80, bredd 175 cm. Smärre repor, märken och fläckar.

Förkromad metall med klädsel i gult skinn. Lammhults, 1997. Smärre repor och märken, något solkig.

Förkromad metall. Samtida tillverkning. Höjd 86 cm. Repor, märken.

Mahogny. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Repor, märken.

Förgyllt och bronserat. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 52, diameter 82 cm. Dekorbortfall, slitage.

Lot 44

SOFFA

Mahogny med intarsiadekor. Empirestil, tidigt 1900-tal. Bredd 134 cm. Repor, märken, klädsel med fläckar.

Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Repor, märken.

Bemålat gjutjärn och trä. 1900-tal. Bredd 124 cm. Repor, märken, trädetaljer i behov av översyn.

Lot 47

SOFFBORD

Mahogny och valnöt med intarsiadekor och mässingsbeslag. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 62, bredd 93 cm. Repor, märken

Lot 48

SKRIVBORD

Mahogny med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-tal. Höjd 75, bredd 120 cm. Repor, märken, slitage.

Lot 49

GOLVLAMPA

Bok, alm och mässing. 1940/50-tal. Höjd 140 cm. Repor, märken.

Lot 50

KOFFERT

Tidigt 1900-tal. Med etikett från Svenska Amerika Linjen. Höjd 58, bredd 88 cm. Ett handtag trasigt, repor, märken, fläckar.

Lot 51

BYRÅ

Bemålat trä. Gustaviansk stil, 18/1900-tal. Höjd 94, bredd 134 cm. Samtliga lås saknas, repor, märken.

Skinnklädsel på metallben. "Cinema", Lammhults, 1998. Höjd 43, bredd 53 cm. Fläckar, slitage.

Furu. "Furubo". Swedese, märkt undertill. Repor, märken, rickig.

Teak resp. betsad bok, med galonklädsel. Märkta undertill. Den ena med tejpad reva i klädseln. Repor, märken.

Bok med textilklädsel. "TEVE-Stolen". Bra Bohag, märkt undertill. 1940/50-tal. Ryggbricka lös i infästningen. Repor, märken.

Bemålat trä. Allmoge, 1800-tal eller äldre. Höjd 157 cm. Åldersrelaterat slitage såsom torrsprickor, repor och märken, troligen senare bemålning.

Björk och furu. Senbarockstil. Repor, märken.

Gjutjärnsgavlar och träsits. 1900-tal. Höjd 54, bredd 96 cm. Repor, märken.

Lot 59

BORD

Bemålat trä. Rokokostil, 18/1900-tal. Höjd 75, bredd 113 cm. Repor, märken, färg- och bronseringsbortfall.

Betsad bok med fårskinnsklädel. 1900-talets andra hälft. Slitage, repor, märken.