Onlineauktion 22 Maj 2018

87 items 87 items
room

Onlineauktion 22 Maj 2018

  • Beendet 22. Mai 2018 16:00 BST

Währung: SEK
Aufgeld inkl. Umsatzsteuer: 28,12%

Schätzpreis

bis

87 items
Per Page

Oljemålning på duk. Skånskt landskap. 46x56 cm.

Litografi, 10/150. Komposition med figurer. Oinramad. 66x51 cm.

Segelfartyg. 1900-tal. 33x49 cm. Repor, märken.

Förkromad metall med klädsel i gult skinn. Lammhults, 1997. Smärre repor och märken, något solkig.

Förgyllt och bronserat. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 52, diameter 82 cm. Dekorbortfall, slitage.

Los 44

SOFFA

Mahogny med intarsiadekor. Empirestil, tidigt 1900-tal. Bredd 134 cm. Repor, märken, klädsel med fläckar.

Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Repor, märken.

Los 47

SOFFBORD

Mahogny och valnöt med intarsiadekor och mässingsbeslag. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 62, bredd 93 cm. Repor, märken

Los 48

SKRIVBORD

Mahogny med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-tal. Höjd 75, bredd 120 cm. Repor, märken, slitage.

Los 50

KOFFERT

Tidigt 1900-tal. Med etikett från Svenska Amerika Linjen. Höjd 58, bredd 88 cm. Ett handtag trasigt, repor, märken, fläckar.

Bok med textilklädsel. "TEVE-Stolen". Bra Bohag, märkt undertill. 1940/50-tal. Ryggbricka lös i infästningen. Repor, märken.

Betsad bok med fårskinnsklädel. 1900-talets andra hälft. Slitage, repor, märken.

Mässing med glaskupa. Tidigt 1900-tal. Höjd 93 cm. Elektrifierad, kupa med nagg, avklippt sladd.

Råglas på träsockel. 1900-tal. Höjd 24 cm. Sockel med torrspricka.

Trä och bronspatinerad gjutmassa. Samtida tillverkning. Höjd 32 cm. Med originalkartong, förefaller oanvänd.

Los 107

ALLAN ERWÖ

Oljemålning på duk. Hamnmotiv med förtöjda båtar, Ramsjöstrand. Signerad och daterad -58. 32x68 cm.

Färgetsning, 30/65. Figurkomposition, signerad och daterad 1991. Respektive färglitografi. Stadsbild med fåglar på moln. 16x13 resp. 20x20 cm.

Los 113

ROCKHÄNGARE

Furu med upphängning i patinerad metall. Bredd 69 cm.

Los 117

GOTTFRID OLSSON

Oljemålning på pannå. Stadsbebyggelse med figurer. 33x41 cm.

Klarglas. Höjd 15 cm. Hälften med nagg.

Benporslin. Bestående av 11 koppar med fat, diameter 7,5 cm samt 12 assietter, diameter 17 cm.

Porslin med gulddekor. Heinrich. 1900-tal. Höjd 45, diameter 34 cm.

Los 166

VAS

Glas med slipad dekor av fiskar. 1900-talets andra hälft. Höjd 33 cm.

Los 176

BORDSPENDYL

Los 177

SOFFBORD

Idegran med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 56, skivans mått 139x92 cm.

Los 180

BROSCH

Los 186

KARL BERGMAN

Oljemålning på duk. Skärgårdslandskap med solbelysta tallar. 79x50 cm.

Los 221

VAS AV IDO-TYP

Los 223

SKÅL

Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets mitt. En märkt Sylvén.

Los 230

SKULPTUR

Bemålat trä. Anka med kängor. Samtida tillverkning. Höjd 111 cm.

Bok med textil och canvasklädsel. "Junker". Bredd 63 cm. En täckplupp saknas. Repor, märken, fläckar.

Mahogny och björk med intarsiadekor. Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 83, bredd 95 cm. Smärre repor och märken.

Mahogny. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 191, bredd 78 cm. Repor, märken.

Mässingsstomme med glasprismor. 1900-talets andra hälft. Diameter 64 cm.

Mässingsstomme behängd med glasprismor. Empirestil, 1900-talets andra hälft. Höjd 68 cm. Enstaka prismor kan saknas.

Oljemålning på duk Stilleben med blommor i vas. 61x38 cm.

Los 283

EVERT FÄRHM

Oljemålning på pannå. Stilleben med rosor i vas. 51x42 cm. Repor.

Los 284

ERIK CEDERBERG

Oljemålning på pannå. Stilleben med äpplen. 19x30 cm.

Mässing med spår av försilvring. Nyrokokostil. 18/1900-tal. Delbara. Höjd 37 alt. 23 cm.

Los 310

VAS

Porslin. Kina, samtida tillverkning. Dekor i koboltblått. Höjd 33 cm. Märkt i botten med ursprungsmärkning.

Konstglas. Orrefors, signerade undertill. Modell 1323. Höjd 38 och 39 cm. Den ena med obetydligt fotnagg.

Los 321

PENSELVAS

Porslin. Kina, ca 1910. Polykrom och förgylld dekor samt kalligrafi, i botten med fragment av märkning. Höjd 27 cm. Mindre ytslitage, glasyrrepor.

Los 322

DAMSKO

Trä med broderad tygklädsel. Kina, ca 1880-1910. Höjd ca 17 cm. Smuts, obetydliga skador och slitage.

Keramik av olika tillverkare, med blåvit dekor. Naggar.

Los 328

FAT

Mässing med inläggningar i avvikande metaller, märkt i botten. Kina, 1900-talets första hälft. Diameter 30 cm. Senare upphängningsanordning.

Los 329

FAT

Mässing med gravyr och inläggningar i avvikande metaller. Indo-persiskt kulturområde, 1900-tal. Diameter 36 cm.

Glaserad keramik. Bibliskt motiv med figurer. 20x27,5 cm. Upphängning saknas.

Bemålad gips. Pojkhuvud. Signerad och daterad 1933. Höjd 26 cm. Sockel med avslag.

Porslin. Kina, ca 1810-1840. Med för tiden typisk dekor i kobolt. Längd ca 22 cm. Mindre tillverkningsdefekter, naggar, ytslitage.

Los 355

SKÅLFAT

Porslin. Kina, 1700-tal. Med dekor i kobolt och inristat mönster i godset. Diameter 22 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydligt ytslitage.

Porslin. Kina, ca 1790-1830. Med bl.a blomdekor i kobolt. Längd ca 29 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter.

18K guld, vardera med en odlad pärla, ca 6,5 mm i diameter. Svenska kontrollstämplar 1951. Skruvfästen. Vikt ca 2,7 gram.