BEVERLOO CORNEILLE
Litografi, 10/150. Komposition med figurer. Oinramad. 66x51 cm.
GUNILLA ALLLARD, FÅTÖLJ
Förkromad metall med klädsel i gult skinn. Lammhults, 1997. Smärre repor och märken, något solkig.
BORD MED STENSKIVA
Förgyllt och bronserat. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 52, diameter 82 cm. Dekorbortfall, slitage.
SALONGSGRUPP, FYRA DELAR
Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Repor, märken.
SOFFBORD
Mahogny och valnöt med intarsiadekor och mässingsbeslag. Rokokostil, 1900-talets andra hälft. Höjd 62, bredd 93 cm. Repor, märken
SKRIVBORD
Mahogny med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-tal. Höjd 75, bredd 120 cm. Repor, märken, slitage.
ALF SVENSSON, STOL
Bok med textilklädsel. "TEVE-Stolen". Bra Bohag, märkt undertill. 1940/50-tal. Ryggbricka lös i infästningen. Repor, märken.
Betsad bok med fårskinnsklädel. 1900-talets andra hälft. Slitage, repor, märken.
BORDSFOTOGENLAMPA
Mässing med glaskupa. Tidigt 1900-tal. Höjd 93 cm. Elektrifierad, kupa med nagg, avklippt sladd.
BORDSLAMPA MED GLASBLOCK
Råglas på träsockel. 1900-tal. Höjd 24 cm. Sockel med torrspricka.
ERNST BILLGREN, SALTKVARN
Trä och bronspatinerad gjutmassa. Samtida tillverkning. Höjd 32 cm. Med originalkartong, förefaller oanvänd.
ALLAN ERWÖ
Oljemålning på duk. Hamnmotiv med förtöjda båtar, Ramsjöstrand. Signerad och daterad -58. 32x68 cm.
Färgetsning, 30/65. Figurkomposition, signerad och daterad 1991. Respektive färglitografi. Stadsbild med fåglar på moln. 16x13 resp. 20x20 cm.
GOTTFRID OLSSON
Oljemålning på pannå. Stadsbebyggelse med figurer. 33x41 cm.
Porslin med förgyllda kanter. Andrasortering.
Benporslin. Bestående av 11 koppar med fat, diameter 7,5 cm samt 12 assietter, diameter 17 cm.
VAS OCH SKÅLFAT
Porslin med gulddekor. Heinrich. 1900-tal. Höjd 45, diameter 34 cm.
BORDSPENDYL
SOFFBORD
Idegran med skinnklädd skiva. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 56, skivans mått 139x92 cm.
KARL BERGMAN
Oljemålning på duk. Skärgårdslandskap med solbelysta tallar. 79x50 cm.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR
SOLITÄRRING, 1,39 CT
HÄNGE OCH TVÅ PAR ÖRHÄNGEN
DIVERSE ÖRHÄNGEN, SJU PAR
COLLIER MED PER BORUP-LÅS
VAS AV IDO-TYP
FÅTÖLJER, TVÅ ST
Betsad bok med plyschklädsel. Rokokostil, 1900-talets mitt. En märkt Sylvén.
BROR BOIJE, PALL
Bok med textil och canvasklädsel. "Junker". Bredd 63 cm. En täckplupp saknas. Repor, märken, fläckar.
BYRÅ MED MARMORSKIVA
Mahogny och björk med intarsiadekor. Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 83, bredd 95 cm. Smärre repor och märken.
Mahogny. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Höjd 191, bredd 78 cm. Repor, märken.
TAKPLAFOND MED PRISMOR
Mässingsstomme med glasprismor. 1900-talets andra hälft. Diameter 64 cm.
LJUSKRONA MED PRISMOR
Mässingsstomme behängd med glasprismor. Empirestil, 1900-talets andra hälft. Höjd 68 cm. Enstaka prismor kan saknas.
HJÖRDIS LINDBLAD
Oljemålning på duk Stilleben med blommor i vas. 61x38 cm.
EVERT FÄRHM
Oljemålning på pannå. Stilleben med rosor i vas. 51x42 cm. Repor.
KANDELABRAR, ETT PAR
Mässing med spår av försilvring. Nyrokokostil. 18/1900-tal. Delbara. Höjd 37 alt. 23 cm.
Konstglas. Orrefors, signerade undertill. Modell 1323. Höjd 38 och 39 cm. Den ena med obetydligt fotnagg.
PENSELVAS
Porslin. Kina, ca 1910. Polykrom och förgylld dekor samt kalligrafi, i botten med fragment av märkning. Höjd 27 cm. Mindre ytslitage, glasyrrepor.
SERVISDELAR, 30 ST
Keramik av olika tillverkare, med blåvit dekor. Naggar.
ÅKE HOLM, VÄGGRELIEF
Glaserad keramik. Bibliskt motiv med figurer. 20x27,5 cm. Upphängning saknas.
TOROLF ENGSTRÖM, SKULPTUR
Bemålad gips. Pojkhuvud. Signerad och daterad 1933. Höjd 26 cm. Sockel med avslag.
GALLERSKÅL MED UNDERFAT
Porslin. Kina, ca 1810-1840. Med för tiden typisk dekor i kobolt. Längd ca 22 cm. Mindre tillverkningsdefekter, naggar, ytslitage.
SKÅLFAT
Porslin. Kina, 1700-tal. Med dekor i kobolt och inristat mönster i godset. Diameter 22 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydligt ytslitage.
UPPLÄGGNIGNSFAT
Porslin. Kina, ca 1790-1830. Med bl.a blomdekor i kobolt. Längd ca 29 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter.
SMYCKESET, 3 DELAR
ÖRHÄNGEN, ETT PAR
18K guld, vardera med en odlad pärla, ca 6,5 mm i diameter. Svenska kontrollstämplar 1951. Skruvfästen. Vikt ca 2,7 gram.