UTSTÄLLNINGSAFFISCH, MATISSE
Albert Loeb & Krugier Gallery, New York 1967. Dagmått 73,8x50,7 cm.
SKRIN, ART DÉCO
Nysilver. Med antikiserande dekor. Omkring 1925. Längd 13 cm. Locket med smärre slagskada, försilvringen ställvis bortputsad.
RING MED AMETIST
18K guld. Ring med hamrad ovansida med en cabochonslipad ametist. Malmö 1994. Smärre repor. Vikt ca 23,9 gram. Storlek 17,75 mm.
CESON, RING
Sterlingsilver, delvis förgylld med en fasetterad färgväxlande syntetisk safir. Göteborg 1969. Vikt ca 10,8 gram. Storlek 17,25 mm. Smårepor.
SNURRFÅTÖLJER, TVÅ ST
Textilklädsel med armstöd i ek resp. valnöt. Ring Möbelfabrik. Repor, märken.
RING MED DIAMANTER
14K guld och silver med rosenslipade diamanter. Vikt ca 4,3 gram. Storlek 16,75 mm.
Keramik. Höganäs. Jugend, tidigt 1900-tal. Signerad undertill. Höjd 15 cm. Locket limmat.
RING MED PÄRLA OCH DIAMANTER
RING MED SMARAGD OCH DIAMANTER
RING MED ANTIKSLIPAD DIAMANT
RINGAR, TRE ST
DIVERSE KORALLSMYCKEN
COLLIER
Kulor av lapis lazuli, ca 20 mm i diameter. Magnetlås. Samtida tillverkning. Längd 52 cm.