BARSTOLAR, TRE ST
Förkromad metall. Samtida tillverkning. Höjd 86 cm. Repor, märken.
DALAHÄST OCH OSBYHÄST
Bemålat trä. Nils Olsson, Nusnäs resp. Brio, Osby. Höjd 10 och 21 cm.
LJUSSTAKAR, TRE ST OCH BJÄLLRA
Mässing m.m. 18-1900-tal. Höjd 7,5-21 cm. Repor, märken.
RINGAR, TRE ST
VERANDAMÖBLEMANG, FEM DELAR
Rotting och bambu. 1900-talets andra hälft. Repor, märken.
ARABIA, TAKARMATURER, TRE ST
Emaljerad plåt. Modern design, 1970-tal. Diameter 21-30 cm. Smärre repor och märken.
FÖNSTERLAMPOR, TRE ST
Lackerad metall. Ikea, 1900-talets andra hälft. Höjd 20 cm. Repor, märken.
FLINTYXA OCH SKRAPA
Bearbetad gulbrun flinta. Neolitikum. Längd 14 och 18 cm. Smärre avslag.
TRE SYDAMERIKANSKA KNIVAR
ANDREAS WARGENBRANDT, DALAHÄST
Gjutjärn. Signerad och daterad 2009. Höjd 34 cm. Märken.
TOMTAR, TRE ST
Bemålad keramik och gips. 1900-talets mitt. Höjd 23-31 cm. Färgbortfall.
TALLRIKAR, FEM ST
Porslin. Kina, ca 1780-1830. Dekor i kobolt. Tre flata och två djupa tallrikar. Diameter 24 cm. Mindre sprickor och naggar.
SNUSFLASKOR, FYRA ST
DJUPA TALLRIKAR, TRE ST
Porslin. Kina, 1700-tal. Med polykrom dekor. Diameter 23 cm. Obetydligt slitage på dekoren, obetydliga naggar.
TRILLINGRING, 0,80 CT
ÖLREKLAM, TRE DELAR
Koppar och plast. Samtida tillverkning. Bredd 44 cm.
MIR, TRE ST, FÖR SÄNGKAMMARE
Handknutna. Ull på bomullsvarp. Indien.